Wikingowie w Borach

0

W dniach od 22 do 26 maja 2011 r. społeczność Gimnazjum w Ruszowie gościła delegację uczniów i nauczycieli ze Szkoły Vigrestad w Norwegii. Współpraca z tą szkołą trwa od czterech lat, a w ubiegłym roku została przedłużona do sześciu.  Umowa obejmuje: wspólną realizację projektów edukacyjnych, wymianę młodzieży, jak również prowadzenie wspólnego polsko- norweskiego bloga.

 

Wizyta gości była dla nas czasem szczególnym- nasi uczniowie mogli osobiście ich poznać i „podszlifować” język angielski i niemiecki, ponieważ projekty realizujemy w tych właśnie językach. Była to także bardzo duża okazja do zaprezentowania osiągnięć w realizacji wspólnych przedsięwzięć. Najważniejszym punktem programu była ich całodniowa wizyta w naszej szkole, gdzie z rana na forum społeczności szkolnej obie szkoły reprezentowały swoje osiągnięcia w tej dziedzinie, a dodatkowo goszcząca u nas w tym samym dniu delegacja niemiecka ze Szkoły Mittelschule Koderdorf w Niemczech dołączyła się ze swoją. Następnie wszyscy uczniowie i zaproszeni goście z zagranicy bawili się świetnie na „Orliku”, biorąc udział w „Wiosennym Turnieju Gimnazjalnym”. Ostatecznie zwyciężyli nasi goście z Norwegii, z czego bardzo się cieszymy, ponieważ walczyli wytrwale i bardzo im na tym zależało. Po południu wszyscy wzięli udział w dyskotece, którą samorząd uczniowski uatrakcyjnił różnymi konkursami i zabawami integracyjnymi.

W pozostałe dni staraliśmy się pokazać gościom nasze okolice- byliśmy z nimi w Nadleśnictwie Ruszów, w Bogumiłowie w stadninie koni, w Żarach, Zielonej Górze (muzeum II wojny światowej- Drzonów; skansen- Ochla; Palmiarnia, miasto, galeria „Focus”). Grupa naszych uczniów (realizująca projekt z Norwegami) nie odstępowała ich na krok, więc bardzo szybko obie grupy zżyły się ze sobą- używając do komunikacji nie tylko obydwu wskazanych języków, ale także narodowych i „migowego”. Zabawy- wypływające spontanicznie spośród dzieci ( śpiewy, poznaj kto to, tańce, recytacje, itp.) były oczywistym dowodem na to, iż nasza współpraca ma sens i przynosi niewymierne korzyści. A za rok nasza delegacja uczniów odwiedzi Vigrestad w Norwegii i już wiemy, że obie szkoły bardzo się na to szczerze cieszą.

Nasi goście z Niemiec byli także bardzo zadowoleni, chociaż gościli u nas tylko jeden dzień, to jednak z nimi spotkamy się ponownie w dniu 14 czerwca 2011 r. pod „Wiatą Leśną” w Jagodzinie, gdzie wspólnie weźmiemy udział w realizacji projektu jubileuszowego „dzień.de/der-tag.pl” w większości sfinansowanego przez Fundację „Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży”, która na nasz wniosek przyznała na ten cel 3000 zł.

Chciałabym jeszcze w tym miejscu- w imieniu całej społeczności Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Ruszowie oraz naszych gości zza granicy serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi i Radzie Miejskiej za wsparcie nie tylko finansowe.

{phocagallery view=category|categoryid=157|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.