Chwaliliśmy się w Warszawie

0

W dniach 13-14 października w Warszawie odbył się II Kongres Bibliotek Publicznych pod nazwą „Biblioteka: więcej niż myślisz”. Kongres poprzedzony był konkursem „Pochwal się” związanym z podejmowaniem ciekawych wyzwań i umiejętności ich realizacji.Opisana przez nasze biblioteki działalność została wysoko oceniona przez Komisję, a ruszowska biblioteka znalazła się w gronie zwycięzców konkursu jako jedyna z Dolnego Śląska. Pracownik biblioteki w Ruszowie otrzymał specjalne zaproszenie do Warszawy w celu zaprezentowania i pochwalenia się w temacie „A co dla czterdziestolatków?”

Jak sama nazwa konkursu wskazuje „chwalono się” inicjatywą i pracą podejmowaną przez mieszkańców we współpracy z biblioteką. A była to, miedzy innymi, praca przy organizacji: spotkań opłatkowych, kolejnych edycji Jagodowego Lata i Święta Grzybów, oprawa uroczystości z okazji Dnia Kobiet, Mikołajek. Było bardzo liczne spotkanie autorskie z Ewą Ostrowską, wraz z pieczeniem swojskiego chleba, było prezentowanie kuchni różnych narodów świata (np. ukraińskiej, angielskiej).

Na Kongresie zaprezentowano też, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z urządzeń informatycznych otrzymanych przez bibliotekę z Programu Rozwoju Bibliotek, czyli komputerów, urządzenia wielofunkcyjnego i aparatu cyfrowego. W/g badań opinii publicznej 50% społeczeństwa powyżej 50 lat nie potrafi posługiwać się komputerami.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, biblioteki proponują i pomagają w:

  1. bezpłatnej nauce obsługi komputera,
  2. wyszukiwaniu ofert pracy, rozkładów połączeń PKP, PKS, adresów np.lekarzy,
  3. wysyłaniu ofert np. w przetargach,
  4. skanowaniu i przesyłaniu dokumentów,
  5. korzystaniu z fax-u, Skypa,
  6. wyszukiwaniu dokumentów w archiwach państwowych,
  7. korzystaniu z allegro, nk, poczty mailowej,
  8. relaksie przy you tube /np. Chór Aleksandrowa/.

W obecnych czasach biblioteki wychodzą poza ramy dotychczasowych zakresów pracy i zmieniają się w nowoczesne centra kultury. Będą wspomagały w samorozwoju mieszkańców i służyły dostępem do nowoczesnych technologii informatycznych.

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.