Wigilia Kresowa

0

21 grudnia, jak co roku, Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Ruszowie zorganizowało wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Ruszowie „Szkolną Wigilię Kresową”. Aura tego szczególnego dnia wpłynęła bardzo pozytywnie na całą społeczność szkolną ten przedświąteczny czas życzeń, kolęd, pięknego programu artystycznego młodzieży gimnazjum oraz duże zaangażowanie Pań Gospodyń już na trwałe pozostanie w pamięci wszystkich uczestników uroczystości. Był to także doskonały czas, aby podziękować za wspieranie Gimnazjum we wszelkich przedsięwzięciach, a zwłaszcza tych związanych z Kresami Wschodnimi

Podziękowania otrzymali:Andrzej Kutrowski burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec, Alfredowi Janicki członeki Zarządu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Wojciechowi Moskalukowi- nadleśniczemu Nadleśnictwa Świętoszów,  Jani Feduszczak- prezes BS Iłowa, Wiesław Piechota- nadleśniczy Nadleśnictwa Węgliniec.

Podczas uroczystości dwie nauczycielki Gimnazjum – Anetta Kowalska oraz Urszula Zel zostały odznaczone krzyżem Stowarzyszenia Kawalerów Virtuti Militari za wysokie osiągnięcia w kultywowaniu tradycji kresowych. Jednocześnie Gimnazjum w Ruszowie oraz Parafia Rzymsko-Katolicka w Ruszowie przekazały do Muzeum Kresowego w Węglińcu bardzo dużo cennych eksponatów, tj. paramenty liturgiczne sprzed II wojny światowej z Kościoła w Czortkowie (obecna Ukraina) oraz ludowy strój własnoręcznie tkany, oryginały dokumentów z okresu od 1900 r. do 1939 r. ze Lwowa ( zdjęcia, świadectwa szkolne, legitymacje, listy, itp.). Cieszymy się, ze nasze dary w znaczny sposób uatrakcyjniły zbiory gminnego muzeum.

Po opłatku wszyscy udali się na zasłużony posiłek- przygotowany także dla wszystkich uczniów aby skosztować tradycyjnych potraw i podzielić się życzeniami w węższym gronie. Pragnę serdecznie i gorąco podziękować wszystkim Paniom z Koła Gospodyń za tak piękny dar, bo bez ich obecności i zaangażowania ten czas nie byłby już tak wyjątkowy.

Podziękowania zostały również przekazane Krzysztofowi Zielińskiemu i szkolnemu zespołowi „Pryma”, a także Urszuli Zel wraz ze szkolnym kołem historycznym za piękny program artystyczny. „Szkolna Wigilia Kresowa” już na stałe zagościła w harmonogramie szkolnych przedsięwzięć i jest wspaniałym uwieńczeniem naszej pracy przy końcu każdego kalendarzowego roku i daje nadzieję na to, iż każdy następny będzie dla nas czasem nieustannego rozwoju.

 

 Fotorelacja

{phocagallery view=category|categoryid=173|limitstart=1|detail=5 |displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1}

 

Share.

About Author

Projektant graficzny, przedsiębiorca.